Studiu biblic printre menoniți: miracole în Bolivia și Mexic

Studiu biblic printre menoniți: miracole în Bolivia și Mexic
familia Engelman

Școala germană din San Ramón își mărește influența. De Marc Engelman

Norii întunecați împingeau amenințător din ce în ce mai mult în direcția noastră. În depărtare se vedea ploaia căzând. Ploaia aduce binecuvântări, dar acum cu siguranță nu aveam nevoie de ploaie. Eram pe cale să turnăm fundația pentru noul cămin/centru de sănătate și ultimul lucru de care aveam nevoie era ploaia. Muncitorii erau ocupați cu turnarea betonului lichid, dar ploaia se apropia. Ne-am rugat cu fervoare lui Dumnezeu să abate ploaia. Eram plini de încredere că Dumnezeu va face o altă minune, așa cum a făcut cu prima clădire. Apoi am simțit primele picături de ploaie pe piele. Cum a fost posibil? Ne-am rugat. Privind în jur, am văzut că adevărata ploaie venea în jurul nostru. Cele câteva picături de ploaie erau doar poalele dealurilor. Am văzut chiar și un curcubeu dublu (în imagine) ca o promisiune a harului lui Dumnezeu față de noi. Încă o dată Dumnezeu despărțise norii și ne îngăduise să turnăm fundația uscată. Abia când am terminat complet a început să plouă încet. Toată ziua următoare a plouat frumos și ușor pe fondul de ten acum turnat și ne-a scăpat de udare. Momentul perfect al lui Dumnezeu!

Voluntari noi și posturi vacante

În ianuarie am primit noi voluntari din Europa care sunt ocupați să ne ajute aici în ministerul nostru. Franz și Andy Nusime din Austria ne ajută în școala primară cu matematică și germană, împreună cu Julika Jakupec din Germania de Nord, care a luat cunoștințe generale și alte materii. Sora ei Carolin Jakupec lucrează la grădiniță cu cei mici. Suntem recunoscători pentru fiecare voluntar care își pune inima și sufletul în a sluji lui Dumnezeu și poporului. În luna iunie a acestui an Jason, Anni și Tabea ne vor pleca în Germania și în prezent mai căutăm un înlocuitor în școala de muzică și primară. Dacă cunoașteți pe cineva care este interesat, vă rugăm să nu ezitați să-mi transmiteți contactul.

Grabă mare spre locurile studenților

La începutul lunii februarie era timpul să începem un nou an școlar. Am început cu 28 de elevi în 4 săli de clasă - de la grădiniță până în clasa a VI-a. Părinții, mulți dintre care altfel nu ar veni niciodată la un serviciu adventist, au participat și ei la slujba de deschidere a școlii. Au trecut câteva luni de atunci și îi suntem atât de recunoscători lui Dumnezeu că am putut desfășura cursuri față în față netulburați de vreun virus. Și copiii sunt atât de recunoscători pentru asta. Profesorii s-au instalat deja bine, iar părinții sunt recunoscători că copiii lor pot fi la școala noastră. În faza de înscriere în prealabil, a fost o mare grabă și mulți părinți au fost interesați să-și trimită copiii la noi. Din păcate, am fost nevoiți să anulăm multe dintre ele pentru că ajungem la limita capacității noastre școlare. Până la urmă, ne aflăm încă într-o clădire provizorie de școală, care inițial a fost destinată ca locuință pentru cazarea profesorilor. Sperăm și ne rugăm ca într-o zi Dumnezeu să ne dea o clădire separată de școală unde să putem oferi și liceul până în clasa a XII-a.

Călătorie misionară în Mexic

La sfârșitul lunii martie a avut loc o excursie specială de misiune în afara Boliviei. De pe vremea pandemiei, am fost în contact cu Tina, o soră adventistă din Mexic, care a primit și a transmis videoclipurile noastre în acel moment. Ea este o fostă menonită, dar a fost botezată de mulți ani și a fost implicată în Biserica Adventistă de limbă spaniolă din Cuauthemoc, Mexic. Cu toate acestea, Dumnezeu a pus pe inima ei să ajungă la familia și prietenii ei menoniți. De ani de zile, asociația locală mexicană încearcă să ajungă la cei 140.000 de menoniți din această mare colonie din statul Chihuahua, în nordul Mexicului, dar fără rezultat. La sfârșitul anului 2021, a apărut ideea că ar trebui să călătoresc acolo timp de 2 săptămâni pentru a le arăta materialul nostru de misiune și pentru a vedea ce lucrare misionară se poate face acolo. Zis și făcut. Adventiştii locali mi-au plătit zborul, aşa că am putut zbura în Mexic la jumătatea lunii martie.

100 de ani de la menoniți

Anul acesta sărbătoreau cea de-a 100-a aniversare a menoniților în Mexic.Când ești acolo, îți dai seama repede că menoniții de acolo sunt mult mai dezvoltați decât în ​​Bolivia. Există ramuri întregi de industrie și afaceri care sunt conectate în rețea până în Canada și America de Sud. Menoniții înșiși sunt, de asemenea, mult mai deschiși și mai puțin timizi să vorbească despre credința lor și să învețe lucruri noi.

Am început cu vizite și am invitat familia și prietenii Tinei la prelegeri de seară pe subiecte profetice actuale în casa privată a surorii noastre în credință Tina. Mulți au fost interesați, dar nu toți au venit. Dar cei care erau acolo veneau aproape regulat la toate prelegerile. Prin acest grup, care a crescut împreună, s-a putut întemeia un grup de origine, care încă se întâlnește și continuă cu subiectele de ucenicie.

Conversație cu un menonit

Când mă gândesc la vizitele noastre în colonie, îmi amintesc de Bernhard. Îi place să spună oamenilor despre Isus. Oriunde merge. L-am vizitat într-o după-amiază. Era deja seară și frig. Ne-am așezat în garajul lui, unde vântul încă batea puternic. Așa că am vorbit despre seri și subiectele individuale. Apoi am venit și noi la Sabat și el a spus că nimic din toate acestea nu ar fi atât de important dacă ai avea doar pe Isus în inima ta. Nu am văzut-o așa, dar am avut totuși o conversație frumoasă. Până la urmă s-a bucurat atât de mult că l-am vizitat, încât ne-a mulțumit de mai multe ori. Apoi m-a întrebat cine a plătit zborul. Și-a scos portofelul și mi-a dat 500 de pesos (aproximativ 25 de dolari) pentru a ne susține. Apoi le-am dat banii fraților mei. A doua zi l-a sunat din nou pe Jakob, însoțitorul meu, și i-a spus cât de fericit este de vizită. Nu primiți acest tip de recunoștință foarte des.

Istoria adventiştilor menoniţi din Mexic

În timpul vizitelor mele acolo l-am cunoscut și pe Johann, care a venit la Biserica Adventistă și este botezat de mulți ani. A ridicat gunoiul de la mai multe familii și a văzut ocazional coperțile interesante ale revistelor adventiste aruncate, pe care le-a dus acasă pentru a le citi. Aceasta l-a adus în contact cu adventiştii. Primul adventist menonit din Chihuahua a fost tatăl Tinei, Henry. Era într-adevăr doar un creștin cu nume. Nu a găsit prea mult sens în credința sa, așa că a încercat să-și liniștească inima cu alcool. Într-o zi, a fost vizitat de un evanghelist de carte care le-a vorbit și le-a lăsat cărți. Heinrich ia spus soției sale că nu vor citi niciodată aceste cărți și că ar trebui să le arunce. Dar soția lui a văzut lucrurile altfel și așa a ascuns cărțile în secret, fără să le citească ea însăși. Un timp mai târziu, toată lumea era la o înmormântare. La biserică, un slujitor menonit a vorbit despre Mileniu, ceea ce părea interesant. La mormânt, un alt predicator a ținut o scurtă discuție și despre mileniu, dar a spus exact opusul celor spuse de vorbitorul precedent. Asta l-a făcut pe tată să fie suspicios. O singură versiune poate fi adevărată, nu ambele! La prânzul acasă, el și-a împărtășit gândurile femeii. Nu primiseră deja cărți de la cineva pe această temă? Dar apoi și-a amintit că au fost aruncați. Spre marea sa surprindere, soția lui a scos apoi cărțile evanghelistului de carte. A început să studieze intens cărțile. Alcoolul și unele dintre celelalte obiceiuri proaste ale lui au fost complet uitate. Avea un singur scop: voia să afle adevărul – tot adevărul! Citea cărțile zi și noapte. Deși a învățat o mulțime de lucruri noi, totul a avut sens și s-a bazat pe Biblie. În cele din urmă, a cunoscut Biserica Adventistă prin cărți și în cele din urmă s-a botezat. Soția lui a urmat două săptămâni mai târziu în apele de botez. Ambii au fost primul și singurul cuplu căsătorit din întreaga colonie. Copiii lui erau mari până atunci și doar doi dintre ei au decis să urmeze noua credință: Abram și Tina, sora în credință care m-a adus în contact cu Mexicul.

Fratele ei Heinrich a fost interesat de credință încă de la o vârstă fragedă. La vârsta de opt ani și-a întrebat profesorul de la acea vreme dacă Sabatul Bibliei era ziua corectă de odihnă. În acel moment nu a primit niciun răspuns! Când am fost acolo, în martie a acestui an, am auzit de la el că, după toți acești ani, încă era interesat de subiectul Sabatului, dar mai avea întrebări. Așa am ajuns să ne cunoaștem. El mi-a adus întrebări despre textele aparent „anti-Sabat” din Coloseni 2,16:1 și 16,1 Corinteni XNUMX:XNUMX. Ne-am așezat în liniște într-o seară după prelegere și i-am explicat fundalul acestor scripturi. Am așteptat obiecții, dar nu a venit niciuna. A fost mulțumit de răspunsuri. La sfârșitul conversației, l-am întrebat: „Și ce urmează? Ți-ar plăcea să ții Sabatul?” La început nu spuse nimic. A doua zi seara l-am întrebat din nou ce avea de gând să facă cu Sabatul. El a spus: „Dacă există o congregație germană care respectă Sabatul, voi fi acolo imediat!” I-am spus că avem de gând să înființăm o congregație germană în colonie. Momentan, împreună cu Asociația Nord-Mexicană, căutăm o familie vorbitoare de germană cu pregătire medicală care să poată începe o misiune sanitară printre menoniți de acolo.

Când mă gândesc înapoi la prelegeri, îmi vine în minte subiectul din Daniel 7. Subiectul Sabatului apare prin intermediul cornului mic, deoarece aici a fost profețit că această putere va schimba „anotimpurile și legea”. Și asta, la rândul său, se referă la schimbarea sfințeniei Sabatului în duminică. Am amânat deja subiectul în serile înainte în favoarea unei alte prelegeri. Acum era duminică seara și s-a dovedit că în acea seară s-au înscris mai mulți oaspeți decât de obicei. A mai fost o familie care a condus încă 3 ore. Au trecut 30 de minute până să înceapă seara. Ne-am întrebat: Ar trebui să amânăm din nou subiectul? Cum ar lua noii oaspeți asta? Care este subiectul cel mai potrivit pentru situația de acum? Eram nesiguri. M-am dus la rugăciune și i-am prezentat cererea mea lui Dumnezeu. În cele din urmă, am avut certitudinea să susțin subiectul planificat despre Daniel 7. Ar fi cu siguranță palpitant!

Am parcurs subiectul ca în alte seri înainte fără incidente. Toți au ascultat cu interes. La final a mai fost timp de întrebări sau comentarii. Mă așteptam la vânturi în contra sau semne mari de întrebare. Dar nu s-a întâmplat nimic de genul acesta. Am fost surprins. Apoi o femeie din familie care a condus trei ore a spus: „Sunt sigur că ar trebui să ținem Sabatul! Dar noi nu! Știm că Biserica Catolică a schimbat Sabatul! Dar cum să ținem Sabatul?” Răspunsul și întrebările ei ne-au uimit pe toți. Cu siguranță nu ne așteptam la asta. Aceste întrebări au condus apoi la o conversație foarte bună – tot cu ceilalți oaspeți. Toată lumea a luat subiectul foarte bine. La sfârșitul timpului pe care l-am avut acolo, aceeași familie m-a invitat de mai departe să susțin o serie de prelegeri cu ei în Biserica Menonită. Sunt încântat să văd când Dumnezeu îmi va da ocazia să fac asta. Aș dori să continui să urmăresc interesul în acest an - acum că ușile sunt deschise.

Întors în Bolivia

Aș dori să închei acest buletin informativ cu o mică poveste din viața noastră școlară de zi cu zi: O femeie ne-a vizitat la școală săptămâna aceasta pentru a-și înscrie fiul de trei ani la școala noastră primară. Poți oricând să schimbi școala în această țară la sfârșitul trimestrului. Ea a spus că fiul ei a avut probleme de comportament și că îi caută o școală bună. Ea vorbise cu cunoscuți și ei îi recomandaseră școala noastră cu remarca: „Copiii de acolo își schimbă comportamentul în bine!” Ce mărturie a ceea ce face Dumnezeu printre copiii de aici, în școala noastră! Suntem singura școală privată creștină pe o rază de 70 km. Dumnezeu este mare! El își face treaba – în noi și prin noi! Și vă dorim la fel!

speranta in bolivia.de
Un proiect al Asociației Baden-Württemberg

Din: Buletin informativ Bolivia Project #17, mai 2022

Lăsați un comentariu

Adresa dvs. de e-mail nu va fi publicat.

Sunt de acord cu stocarea și prelucrarea datelor mele conform EU-DSGVO și accept condițiile de protecție a datelor.